Sirel Ekşi
Adım Adım İzmir ve...
12.09.2009 04:23:53


Tatil dönüşü hoş bir sürprizle karşılaştım. Masamın üzerinde yeni bir kitap duruyordu.
Yaşar Ürük imzalı "Adım Adım İzmir ve Çevresi". Yakın Kitapevi'nden çıkan bu 264 sayfalık lüks baskılı kitap, harita haline gelen ön ve arka kapakları, yine Yaşar Ürük imzalı harika fotoğraflarıyla göz kamaştırıyor.
İzmir Guide olarak hazırlanan kitap, İzmir'in Yıldızları, Uygarlıklar Beşiği İzmir, Kültür ve Sanat Şehri İzmir, Adım Adım İzmir, İzmir'de Çevre ve Yaşam, İzmir Çevresi adlarına taşıyan altı ana bölümden oluşuyor. Ana bölümler farklı renklerle işaretlenmiş bu da okuyucuya kolaylık sağlıyor. Çok yönlü sanatçı Yaşar Ürük, Konak Meydanı, Kemeraltı, Hisarönü, Agora Açıkhava Müzesi, Kadifekale, Basmane, Kültürpark, Gümrük, Pasaport ve Asansör'ü İzmir'in Yıldızları bölümünde anlatmış.

KÜLTÜR ŞEHRİ..
Tarihte İzmir, İzmirli Homeros, 7 Kilise ve İzmir Saint Polycarpe, Çaka Bey, Antik Alanlar, Osmanlı Uygarlığı, Kiliseler, Musevilerin Yeni Dünyası, Lavant'ın Kalbi İzmir, Uygarlıklar Beşiği İzmir bölümünü oluşturuyor. Kitabın 90. - 151. sayfaları kültür ve sanat şehri İzmir bölümüne ayrılmış. Kentin kültür yapıları, sanat kurumları, sanat merkezleri, sinemalar, tiyatrolar, müzeler, ören yerleri bu bölümde söz konusu ediliyor. Adım Adım İzmir bölümü ise adı üzerinde İzmir'i adım adım tanıtıyor.

Sevgiliye en güzel hediye
İzmir'in yeşil alanlarını, alışveriş merkezlerini, lezzet duraklarını, konaklama, ulaşım, sağlık kurumları İzmir'de Çevre ve Yaşam bölümünde yer alıyor. Yaşar Ürük bu bölümde İzmir'i tanımak isteyenlere büyük bir kolaylık da sağlamış, farklı güzergâhları içeren altı tur önerisi sunmuş. Kitabın dizinden önceki son bölümü İzmir Çevresi ise kentin zengin tarihini vurgulayan çevre ilçelerine bir bakış niteliğinde.
Adım Adım İzmir, Yaşar Ürük'ün çok sevdiği kentine İzmir'e çok anlamlı bir armağanı olmuş bence. Kitap, İzmir'i tanımak isteyenler ve bu kentte oturup da İzmir'i tanımayanlar için elden düşürülmeyecek bir kaynak niteliğinde. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.